MathWorks – MATLAB and Simulink for Technical Computing

Mühendislikle içli dışı olan birçok kişi, Matlab ile bir yerde karşılaşmış yada karşılaşmak zorunda bırakılmıştır=)

Mühendisliği matematik ile denk tutabiliriz.Birçok mühendislik problemi, matematiksel denklemlerin karışımı, diğer kalan bölümü ise bu matematiksel denklemleri fark edene kadarki yaşadığımız problemlerdir. =). Lineer olsun , nonilineer olsun bir çok problem, uygun matematiksel modeller kurularak Matlab yazılımı içerisinde çözülmektedir.Bu çözümlere ya çeşitli  kodlar aracılığı ile yada Simulink ortamında daha önce oluşturulmuş modellerden yararlanılarak ulaşılır.

Şu anda makine mühendisliğinde okuyan ve bu programı öğrenmekte olan arkadaşlar eminim ki hocaların verdiği ödevler arasında boğuşuyor, ve "clc" komutunun ne kadar işlevli bir kod oluğunu kendi kendlerine düşünüyordurlar .

Yıldız Teknik Üniversitesinde Matlab dersi almış biri olarak şunu önerebilirim ;

  • Eğer dersi öğrenicem , gerçekten mühendislite karşılaştığım her problemi Matlab ortamında çözmek istiyorum diyorsanız bu dersi Hasan Hüseyin Erdem hocamızdan alın . İlk aldığınızda mutlaka geçemeyeceksiniz ama ilerinde (3 v4 . sınfta) bir proje aldığınızda ve programı kullandığınızda iyiki bu seçimi yapmışım diyeceksiniz.
  • Raharlıkla ben bu dersi geçmek istiyorum diyorsanız , makine mühendisleri ile bu dersi almayınız =)Bu ders 2. dönem kimya mühendislerine açılmakta. Davutpaşada bu dersi alabilir ve ortamı güzel =) rahat bir ortamda Övün Işın hocamızdan ii bir notla geçebilirsiniz.
  • Derse çalışırken bol bol örnek yapmaya bakın, her program öğrenmekte olduğu gibi zorlanmadan bu derste öğrenilmiyor.

Yukarıda verdiğim ipuclarının dışında Download bolümünde program ile ilgili ders notları koyuyorum, bu Eğitim notları ile daha rahat bir şekilde programı öğrenebilirsiniz

ilkay Meşeli Hakkında