Data Acquisition and Signal Processing

İstanbul Teknik Üniversitesi 'de Kenan Yüce Şanlıtürk tarafından güz döneminde makine mühendisliği yüksek lisans öğrencileri için açılmaktadır. Makine dinamiği titreşim ve akustiği ABD'da açılan ders ilişki olan diğer anabilim dallarından da seçilebilmektir.

İngilizce olarak işlenen derste data işleme ve signal işleme ilgili geniş bilgiler verilmektedir. Donanım yapası ile derse giriş yapılmakta olup, sene sonuna doğru işin teoriyi hakkında bilgi verilmektedir.Derste aktif olarak laboratuar kullanılmaktadır, dönem boyunca 3 yada 4 kere laboratuarda uygulama yapılmaktadır.

Dersin not sistemi şu şekildedir:

  • 1 vize , 1 final uygulananan derste sınavların haricinde 1 sunumve 3 tanede ödev verilmektedir.
  • Sunum %20, ödevler %15, vize %25 ve finalde %40 sene sonu notunuzu etkilemektedir.
  • Yapılcak sunum ingilizce olup, 3 kişi ile birlikte hazırlanmaktasınız. Sunum sırasından herkes görev almak zorundadır. Ayrıca sunumu rapor halinde sunmak zorundasınız.

Dersi alan bir kişi olarak ders hakkında yorum yapmam gerekirse, ders makine mühendisi oldum ve yüksek lisans yapıyorum diyen herkes tarafından alınması gerektiğini düşünüyorum. Ölçüm ve data işleme size çok şey katacak olan bu ders , ileride işinize çok yarıyacaktır. Özellkle sistem dinamiği ve kontrol anabilim dalında yüksek lisans yapanlar mutlaka bu dersi almalılar. Diğer dönemlerdeki alacakrı dersler için alt yapı oluşturan bir ders.

Kısaca özetlemek gerekise , İTÜ makinada yüksek yapan her öğrencinin alması gereken bir ders olduğunuz düşnüyorum. Bu dersi almadan sakın , yüksek lisans yaptım demeyin =)))

ilkay Meşeli Hakkında