Ford Otosan Staj

Eski sistemde Yıldız Teknik Üniversitesi Makine mühendisliğinde okuyan her birey 90 iş günü staj yapmak ile sorumlu olurlardı.Bu sistemde 40 gün atölye stajları , 25er günde farbrika organizasyon ve işletme stajları yapılmaktaydı. Fakat bu sistem değişti ve yeni sistemde staj süresi 60 güne indirildi. İçerik olarak ne oldu tam olarak bilmiyorum ayrıntılı bilgiyi YTÜ Öğrenci işleri web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Lisans boyunca herkes güzel yerlerde staj yapmak ister , bende bu uğurda başvuruyor fakat devamlı bir engel çıkarak kabul edilmiyordum . Bu engellerden en büyüğüde referans( TORPİL) bulamamamdı. Fakat nasıl oldu ise nisan ayı içerisinde başvuruları yapılan Ford Otosan staj sürecine kabul edildim.Galiba arkadaşım Emrah ile birlikte torpil ile girmeyen birkaç kişiden biri idik diyebilirdim =).

Ford Otosan stajyer alım başvuruları nisan ayı içerisinde yapılmaktadır. Mayıs ortalarında ön kabulden geçenler mükalatlara çağrılırlar. Mülakatlar için Gölcükteki fabrikada görüşmeye alınırsınız. Neden Ford şekilde sorular ile karşılaşacağınız mülakatta , rahat olmanız ve kendinizden emin bir tavırla soruları cevaplamanız size çok yardımcı olacaktır.

Mülakatlar açıklanması ardından Gebzedeki Ar-GE merkezi yada Gölcükteki fabrikada staj yapacağınız belli olur. Gölcükteki fabrikada daha çok işletme ve atölye stajları yapılırken , Gebzede ise araştırmaya yönelik stajlar yapılmaktadır. Gebzayi tercih etmeniz sizi AR-GE konusunda vizyon sahibi yaparken , Gölcükte ise saç levhalarda başlayan ve marş anahtarının çevrilmesi ile biter süreci izleyip büyük bir organizasyon yapısını görebilirsiniz.

Staj yapan biri olarak yorumlamak gerekirse , staj süreci ilk önce fabrika içerisi kurallar ve Ford Otosanda kullanılan organizasyon sistemlerinin tanıtımları ve eğitimleri ile başlıyor. Bu eğitimler staj sonlarını doğru giderek azalıyor. Her stajyere bir mühendis sorunlu verilmektedir. Tabiki her staj yerinde olduğu gibi stajyer sizinle pek ilgilenmemektedir. Sizin biraz peşinden koşturmanız veya kafa birilerini bulup onlarda takulmanızda fayda var =). Kafa birini bulmak çok önemli , örneğin birim bulduğumuz bağlantılar sayesinde , normalde yasak olan bölümleri gezebilme imkanı bulduk . Bunlardan biride tasarım offisi idi. Ford Cargo kamyonların önümüzdeki senelerde çıkacak modellerini ve o devasa kil modelleri görmek epey iyidi.

Ford Otosana staj yaparken ulaşım için yada Gölcük tarafında bir yurt bulmanız gerek yada İstanbuldan mecidiyeköy'den 6.00 üsküdardan 6:30 da kalkan servisleri kullanmanız gerek . Ben ikinci seçeneği kullanmıştım . Şu an pişmanım diyebilirim Gölcük tarafından yurda çıkmak daha mantıklı, çünkü sabah 5:30da evden çıkıyor akşam ez az 8:30da eve giriyorsunuz.

Forda Otosana İstanbuldan ulaşım için , her yarım saatte Hatemden kalkan otobüslere binebilirsiniz. Otobüs firmaları stajlere alışık oldukları için Otosanda inicem dedeğinizde , sizi fabrikaya bağlayan yan yolda indiriyorlar . Yan yolsan içeriye yaklaşık yarım saat yürümeniz gerek . Geriye dönüşte ise eğer akşam saatleri ise İstanbula kadar giden servisleri kullanabilirsiniz ama otobüs ile döneceği derseniz aynı yoldan geri dönüm, yol karşısındaki otobüs firmasını , kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

ilkay Meşeli Hakkında