Ulusal Metroloji Enstitüsü Stajı-UME

Tübitakta staj yapmak her lisans öğrencisinin hayallerinden biridir. Tübitakta staj yapacağım , projelerde yer alacağım , tecrübe kazanacağım, bilim yapacağım cümleleri herkesin aklından geçer=). Bende bu düşünceler içersinde Tübitağa Nisan ayı içerisnde başvurmaya çalıştım fakat istediğim enerji enstitüsünün başvuru süreci bitmişti. O nedenle bende nede olsa aynı yerdeler , o havayı koklasak yeter mantığı ile Metroloji enstitüsüne başvurdum.

İlk önce metroloji enstitüsü ne yapar onu anlatayım. Başbakanlığa bağlı olan bu kurum ,Türkiyenin standartlarını belirlemektedir. Kullanılan standartların uluslar arası değerler ile ilişkisini ve yurt içindeki standartları bu kurum kontrol eder ve denetler .Örneğin bir metrenin gerçektende 1 metre olduğunu saptayan kurum burasıdır.

Ben bu kurumun akışkanlar mekaniği laboratuvarında staj yapmıştım. Bu staj benim için bir kamu kurumunda çalışmanın nasıl birşey olduğunu öğretirken , aynı zamanda laboratvuar ortamında çalışmanın güzelliğini gösterdi . Umarım her mühendis birgün laboratvuar ortamında çalışma imkanı doğar. Çünkü bilim yaptığınızı bilmenizin verdiği zevk çok farklı.

Staj defteri yazılırken , daha önceki senelerde yazılan staj defterlerinden yararlandım diyemem (üniversitenin şartlarından dolayı)ama çok yardımcı oldular sağolsunlar . YTÜ Makine Müh. bölümden staj yapacaklar , staj defterimi enstitünün kütüphanesinde bulabilirler. Size örnek olacaktır.

Ulaşım bakımından , yer gebzede olduğundan istanbulun her bölgesine servisi var rahatlık ile bu servisleri kullanabilrisniz.

Bilimi görmek isteyen her arkadadaş UME'yi tavsiye edebilirm . Başvuracak arkadaşlar başvuru dönemini siteden sıkı takip etsinler. Bol Şans....

ilkay Meşeli Hakkında