İTÜ-Makina Fakültesi Yüksek Lisans Mülakatları

Yüksek lisans başvurularında , başvuran öğrencilerinin bir çoğu iyi notlar ile mülakat noktasına kadar gelmiştir. Bu bölüme kadar olanlar bireysel çabalar sonucu olurken , mülakat sırasında  yapacaklarınız  ,sizi bu güne kadar hiç görmemiş olan öğretim üyelerinin sizin hakkındaki görüşlerini ortaya koyacaktır.Bu nedenle çok dikkatli olmalı ve hareketlerimize çok dikkat etmeliyiz.

Şimdi İTÜ Sistem dinamiği ve kontrol, Katı cisimler mekaniği ve Makina Dinamiği titreşim ve akustiği bölümleri mülakatlarına girmiş biri olarak size bazı öğütleri vermeye çalışacağım.

Öncesi

 1. Mülakatlara giderken takım elbise giymemeye çalışın, sonuçta bu bir iş görüşmesi değil biraz daha rahat bir ortam. Takım elbise giymeniz etraftan dikkat çekmenize neden olacaktır.Kumaş bir pantolan üzerine gömlek giyebilirsiniz.
 2. Mülakata giderken lisans bitirme tezinizi yanızda götürüp , mülakat sırasında , öğretim üyelerine bunu sunabilirsiniz.Eğer teziniz bölüm ile alakalı ise size artı puan katacaktır.
 3. Mülakat başlanğızında öz geçmişinizi yanınızda getirerek herbir öğretim üyesine , bunu sunabilirsiniz.

Sistem Dinamği ve Kontrol Mülakatı

 1. Mülakatlar Gümüşsuyu kampüsünde yapılmaktadır .
 2. İlgili bölümün hocaları ile mülakata girceksiniz . Bu hocalardan en çok Can Özsoy sizi zorlayacaktır. Can Özsoyun lisansta aldığınız bölüm ile alakalı sorularına hazılıklı olun =)
 3. Lisansta aldığınız derslerin , bölüm ile alakalı olup olmadığına bakacaklar, dediğim gibi ilgili olanlardan sizi bazı genel sorular sorabilirler .

Katı Cisimler Mekaniği Mülakatı

 1. Lisansta aldığınız derslerin , bölüm ile alakalı olup olmadığına bakacaklar, ilgili olanlardan sizi bazı genel sorular sorabilirler .
 2. Lisansta aldığınız ilgili dersler , eğer düşükse neden düşük olduğunu açıklamanızı isteyecekler . Bu açıklamda hocaya suç atmayın =), hocaların çoğu aynı üniversitenin aynı dönem mezunu olup arkadaş çıkabiliyorlar =).Başıma geldi ortan biliyorum .=)
 3. Burdaki hocalar biraz daha yaşlı olduğu için , biraz daha teorik takılabilirler .

Makina Dinamği , Titreşim ve Akustiği Mülakatı

 1. Lisansta aldığınız derslerin , bölüm ile alakalı olup olmadığına bakacaklar, ilgili olanlardan sizi bazı genel sorular sorabilirler .
 2. Eğer kullandığınız programlardan bahsedersiniz , bu prgramlardan aldığınız sonuçları yorumlamanızı isteyebilirler .
 3. Titreşim üzerine biraz çalışarak giderseniz yararını görürsünüz..

Mülakat sonuçları 1 yada 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır . Mülakat sırasında kendiniz olmaya çalışın , başkası olmaya çalışırken  ve hocaların soruları arasında ezilebilirsiniz=)

Herkese bol şans

ilkay Meşeli Hakkında