YTÜ Makina Mühendisliği-Dal Seçimi

Yıldız Teknik Üniversitesi 2. sınıfın sonunda öğrencilerden belirli bir dalda uzmanlaşmaları istenir.Bu dalların sıralanması gerekirse :

  • Genel Dalı
  • Konstrüksion Dalı
  • İmalat Dalı
  • Enerji Dalı
  • Isı Process Dalı

Sırası ile bu dalları incelemeye başlıyalım:

Genel Dalı

Bu dalı ilk başa ismi bakımından komik gelsede bence bir mezun gözü ile baktığımda en yararlı dallardan biridir.Diğer daları seçtiğinizde belirli bir alanda kısıtmanmış oluyorsunuz fakat bu dalı seçtiğnizde size istediğiniz daldan ders seçme imkanı tanınıyor . Aklınızda olan uzmanlaşma belki okulun dalları ile bir olmayabilir o zaman, bu dalı seçerek istediğiniz dersleri alarak kendi uzmanlık alanınızı yaratabilirsiniz.

Konstrüksion Dalı

Makina mühendisliğinin önemli bir dalı olan makina konstrüksiyonuna özellişmiş dersler ve projeler amabileceğiniz bir dalıdır. Bu daldan mezun olduğunuzda makine mühendisliği tasarım kısmına dair bilgileri elde etmiş olursunuz. Fakat bu bilgilerin 2. yıllık makina bölümünden de mezun olan bir kişide olduğunu öğrenildiğinde bu bölüm öğrenciler arasından itici bulunmaktadır. Genellikle ortalaması düşük olan öğrencilerin seçtiği bir bölüm olarak bilinmektedir.

İmalat Dalı

Öğrentim uyeleri bakımından sanayi ile iç içe bir bölümdür . Bu dalın hocaları çok iyi olduğundan ve derslerde  imalat hakkında yeri geldiğinden bir usta ağzı ile yeri geldiğinde bir mühendis edası ile anlatımlarından dolayı öğrencileri çok sevdiği ve seçim yaparken bunları göz önünde bulundurup ders seçtiği bir daldır . Kendi içersinde Talaşlı imalat ve malzeme olarak ikiye ayrılır.

Enerji Dalı

Kendi içerisinde Otomativ ve Hidromekanik -Hidrolik Makinalar olmak üzere 2'ye ayrılan bu dal  öğrenciler arasından en çok seçilen bölüm olarak bilinmektedir.Otomativ ve enerji konuları gibi güncel konuları içerdiği için tercih sebebi olmaktadır . Özellikle Bursadan bu üniversiteye gelen öğrenciler tarafından çok seçilmektedir . Bölümde elinizi sallasanız bursalı bir öğrenciye çarparsınız =). Dediğim gibi bu bölümde taşıt dinamiği , içten yanmalı motorlar , yanma , triboloji gibi otomativ konularında uzmanlaşmış öğretim uyeleri veya enerji konularında direk piyasa ile iş yapan hidromekanik konusunda uzmanlaşmış hocalar ile çalışabilirsiniz.Güncel konular içeren yararlı bir dalıdır.

Isı-Prosess Dalı

Bu dalı seçenlerın %90nı 2 sınıfta verilen Termodinamik dersinde verilen gaz ile bu dalı seçmektedirler . Sayın hocamız Eyüp Akaryıldız tarafından verilen gazlar ve diğer dallara yapılan bindirmeler sonucunda dersi alan öğrenciler  ısı process dalını seçerler.Dal verilen projeleri ile tanınmaktadır .Bir dönemde 2 adet makine tasarımı projesi yaparsınız, bu projeler güncel hayatta kullanılan tesisat projeleridir. Projer hocalar tarafından belirlenir size seçim imkanı bırakılmaz . Dalı seçenlerin çoğu mezun olduklarında kendi iş yerlerini açma hayalleri kurarlar.

Dal seçerken lütfen arkadaşlarınızın ve hocaların gazına gelmeyin , bu şekilde seçip sonradan pişman olan çok arkadaşım oldu .=)Ben enerji mezunu bir öğrenciyim ama şu anda bir daha dal seçme imkanı verseler genel dalını geçerim . Genel dalında verilen özgürlük sayesinde kendi uzmanlık alanınızı  yaratabilirsiniz. Buda sizin faydanıza olur .

Sakın benimde gazıma gelmeyin =) , Bu seçim emin olunki makina mühendisliğini seçmenizden daha zor , her kafadan bir ses çıkıyor . Kolay gelsin..=)

ilkay Meşeli Hakkında