YTÜ-Makina Mühendisliği

Türkiye deki en iyi Makina mühendisi yetiştiren kurumlardan biri olan Yıldız Teknik üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü, şu anda İstanbul Beşiktaş kampüsünde eğitim hayatına devam etmektedir. Üniversite sınava yeni girmiş ve yerleşme sürecinde biri için bölüm ve üniversite seçerken , bu bölümü seçmede yardımcı olacak bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Yıldız Teknik Üniversitesinde Makina mühendisliği bölümü şu anda Beşiktaş kampüsünde bulunmaktadır .Uzun vadede Davutpaşa kampüsüne taşınılması düşünülen bölüm , bana göre daha en az 10 yıl boyunca beşiktaş kampüsünde kalacağa benziyor.

Bölüme yerleştiğiniz anda 4 yıllık bir öğretim hakkı kazanmış olmaktasınız. İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyenler , 1 senelik davutpaşada  hazırlık  okumak zorundadırlar. Eskiden yarım dönemde hazırlığı atlayıp 2. dönem lisans hayatına geçebilirdunuz  ama şu anda bu durum yönetmelikten kaldırıldı.

Lisans hayatına başladığınızda her dönem 3ün altında not ortalananız varsa maksimum 27 kredi, 3ün üstünde ise derslerin çakışmaması durumunda istedeğiniz ders alabilirsiniz. Eskiden Usis ortamından ders seçilirken ,sistemde yapılan değişikler ile, ders seçmek konusunda bazı değişiklere gidildi. Bu konudaki ayrıltılı bilgiyi bölümün sütesinden nakabilirsiniz.

Not ortalamnızın 2. sınıfın sonundan itibaren her dönem sonunda 2'nin artında olması durumunda üstten ders almanız engellenir. Not ortalamanız 2 nin üzerine çıkana kadar ,bu engelleme devam eder.

2. Sınıf sonrasında  makine mühendisliğinde belli bir dalda uzmanlaşmanız için sizden belirli bir dal seçmeniz istenir.

  • Enerji Dalı
  • Konstrüksiyon Dalı
  • Isı -Akışkan Dalı
  • İmalat dalı
  • Genel Dalı

2. sınıfın sonunda  bu dallardan birini seçmeniz, doğrultusunda o dala özelleşmiş dersleri seçme hakkı kazanırsınız. Bu dalları seçerken not ortalanız dikkate alınmaktadır.Bu dallar arasında  en çok Enerji ve Isı -akışkan ana bilim dalları seçilmektedir. Bu dallara girmek istiyorsanız, not ortalanızı mümkün olduğu kadar yüksek tutmanız sizin faydanıza olacaktır.

Öğrenim hayatı boyunca 3 tane makine tasarımı 1 adette tez çalışması yapmak zorundasındasınız . 3. sınıfın ilk dönümünden  itinaben  bu projeleri almaya başlarsınız. Bu projeler sizin tez aşamasına kadar kendinizi proje yapmanız konusunda oldukça geliştirmekte ve size tecrübe kazandırmakdır.

Yıldız Teknik Üniversitesinde bu bölümün hersene  kontenjanı artırmaktadırlar . Şunda ikinci öğretim ile birlikte yaklaşık 500 öğrenci almaktadır . Bu 500 öğrenci almasından dolayı öğretim kalitesi biraz düşmektedir. Öğrenci miktarının bu kadar kalabalık olması sonucu bölüm hak ettiği yeri bulamamaktadır . Bu öğrenci miktarları ile birçok üniversitenin öğrenci miktarından daha fazla öğrenciye sahiptir.

ilkay Meşeli Hakkında