Yüksek Lisans Askerlik İşlemleri

Askerlik ,  üniversite okuyan her öğrenci için ayrı bir dert olmuştur. Özellikle yüksek lisans ile öğrenim hayatına devam etmek isteyenler , üniversiteler arasında geçerken askerliği tecil ettirmek için yoğun bir şekilde uğraşırlar.

Üniversitenizden mezun olduğunuz gün , askerlik işlemleriniz başlar , o günden itibaren 2 yıllık bir sürece girersiniz. 2 yıl içersinde ya askere gitmeniz yada öğrenime devip askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekir.

Yüksek lisans devam edecek öğrenciler, lisansı bitirdikleri okuldan alacakları mezun belgesi yada diplomaları ile herhangi bir askerlik şubesine giderek bu işlemi yapabilirler. Giderken mutlaka yanlınıza en az 10 adet fotoğraf ve nüfüs cüzdanınızı almayı unutmayın. Askerlik şubelerinde bir tek nüfüs cüzdanı üzerinden işlemler yapılmaktadır . Eğer ucuza fotoğraf çektirmek istiyorsanızda askerlik şubesinin fotoğrafçısında bu işlemi çok çok çok ucuza halledebilirsiniz.

Askerlik şubesi sizi askeri hastaneye sevk edecektir, eğer sabah saatlerinde askerlik şubesine gittiyseniz hemen askeri hastaneye gün içerisinde gidebilir, doktor gözetiminden geçebilir ve tekrardan geri dönerek gün içerisinde askerlik şubesindeki işlemlerinizi bitirebilirsiniz.Askerlik şubesi bu işlemler sonucunda sizin askerliğinizi 2 yıl boyunca ertelemektedir ve size bunu belgelen bir belge vermektedir.

Şimdi gelelim en saçma noktaya =). Bu belgeyi okul sizden ister fakat bu belgeyi okula götürdükten sonra okul bu tecili kırmakta ve kendisi başka bir tecil yapmaktadır . Buda bizim güzel Türkiyemizin güzelliklerinden biridir =))

Hepinize çok çok kolay gelsin

Bürokrasi ile uğraşmak sabır isteerr=))

ilkay Meşeli Hakkında