Marc & Mentat

Günümüzde sonlu elemanlar , ürün geliştirmenin bir parçası haline gelmiştir, fakat piyasada bulunan birçok program nonlineer özellikleri sınırlı olup, malzeme , yükler, mesnetlerde linner özellikler ile kullanıcıyı sınırlamaktadır.Nonlinner bir programın değişen malzeme, yük , mesnet kontak vb. şartlar altında güvenilebilir ve büyük projeleri karşılayabilir olması gerekmektedir.Marc & Mentat bu gibi sorunlarınızı karşılayan bir alt yapıya sahip bir programdır.

Msc software ailesinin gelişmiş nonlinner çözücüsü olan Marc ,  Mentat ara yüzü ile desteklenerek kullanılıcıya sunulmaktadır.Özellikle impicit nonlineer çözümlerde kullanıcı tarafından tercih edilen Marc , yüksek eleman sayıları ve ileri derecede nonlineer çözümlerde başarılı sonuçlar vermektedir.

Daha ömcede bahsettiğim gibi Marc çözücü görevini görmekte ,Mentat ise Marc için geliştirilmiş arayüz olarak kullanılmaktadır . Fakat her sonlu elemanlar progamında olduğu gibi Mentat arayüzü kullanıcıyı epey zorlamaktadır. Mentat arayüzü için kötününde kötüsü diyebiliriz.=) Bu nedenle benim tavsiyem Hypermesh üzerinde mesh işlemleri , Patran üzerinde sınır koşullarını uygulama işlemlerini yaparak en modeli hazırlamanız, sizin zaman açısından faydanıza olacaktır.

Mentat ARAYÜZ

Mentat ARAYÜZ

Marc ile yapılan bazı analizlerin videolerini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.İlk videoda Marc hakkında genel bilgi, daha sonra marc üzerinde yapılmış örenekleri bulabilirsiniz.

ilkay Meşeli Hakkında