Principal Stress-Asal Gerilmeler

Birim elemanın normallerinde oluşan gerilmelereasal gerilmeler(sx' and sy') ve yüzeylerde oluşan gerilmelerede (tx'y') kayma gerilmesi demektedir. Birim elemanı kordinat düzleminde çevirmeye başladığımız zaman az önce bahsettiğim gerilme değerleri bazı özel değerler almaya başlarlar.

Bu açılardan ilki, kayma gerilmelerinın sıfır olduğu açıdır , bu açı ile birlikte sadece normallerde oluşan gerilmeler kalır ve bu gerilmelere princical stress denmektedir. Bu açı şu şekilde bulunmaktadır.

Yukarıda hesaplanan açı ile birlikte kayma gerilmeleri, sıfırlanır ve ortaya normal gerilmeler ve kayma gerilmelerin birleşimi principal stress ortaya çıkar .Bu stresste x,y ve z yönleri için aşağıdaki gibi hesaplanır.

 

2. özel açıda ise maksimum kayma gerilmesi elde edilmektedir. Bu açıda aşağıdaki gibi bulunmaktadır.

Bu açı sonucu ortaya çıkan maksimum kayma kuvveti aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki dönüşümleri yaparak belirli bir yöndeki veya düzlemdeki kayma ve asal gerilmeleri birbiri cinsinden ifade edebilir ve sonuçlarımıza o şekilde bakabiliriz.

Sonuçlarda gördüğümüz 1.2.3. principal gerilme x,y,z yönlerini ifade etmektedir .Kayma gerilmeleri asal gerilmlere dönüştürülmüş ve eski ile toplanıp bize sonuçlar verilmiştir. Aynı durum max kayma gerilmleri hesaplanırkende geçerlidir.

iyi çalışmalar

 

 

 

 

ilkay Meşeli Hakkında