İlk Yerli Savaş Uçağı

Cumhuriyetin 100. yılına az bir süre kaldı ve 2023 tarihi yaklaştıkça proje üzerine proje açıklanıyor. Bu projelerden en güncellerinden biride yerli savaş uçağı projesi .Tam bağımsızlık için şart olan, askeri malzemeleri yerli sanayici ile üretmek hedefinin sağlanması için  atılacak en büyük adımlardan bir tanesi olacağa benziyor.

Yerli savaş uçağımızı üretmek çok güzelde , bu güne kadar aklınız nerdeydi diyesi geliyor insanın. Cumhuriyetin seksen küsürüncü  senesine geldik , hala 100. yıl için birşeyler çıkartmak için planlar yapıyoruz. 10.,25.,50.,75., yıllarda neler yaptık , nerdeyse hiç birşey (Yerli üretimde).

Ben devlet adamlarının ,şu an yaptıklarını sizede çok tanıdık gelecek olan bir duruma benzetiyorum .Biz öğrenciyiz ve sınav zamanı gelmeden ders çalışmayız , ne zaman sınav zamanı gelir , son gece sabahlanır ve sıçtın mavisi görünür ya .

Şu an devletinde yaptığı o =). Devlet 2023 yaklaşıyor , aman birşeyler yapalım . 88 yıl birşey yapmadık, bari 100 yılda birşey yapalım dercesine çalışyor. Yumurta kapıya dayanınca uçakta yapılıyor ,uzaya uyduda gönderiliyor. Umarım bizim yaşadıklarımızı , yani şıçtın mavisini sayın Türkiye Cumhuriyetimin yöneticileri görmezler .

Bu ülke Nuri Demirağlar,devrim arabaları eskitti, umarım bu vakitten sonra 100 yıl adına bu tip girişimler en iyi şekilde hayata geçer.

Şimdi ilk yerli uçak haberine gelelim :=)

 

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Türkiye semaları ilk Türk savaş uçağı ile tanışacak. Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komisetinde alınan kararla ilk Türk avcı uçağı için düğmeye basıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim ve savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için kavramsal tasarım yapılmasına karar verildi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül toplantı sonrası yaptığı açıklamada, firmalarla ilgili görüşmelerde en önemli konunun fiyat olduğu vurguladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020’li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını kaydeden Bakan Gönül, “Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır” dedi. uçağın F-16 ve F-35'lerle birlikte hizmet verecek şekilde olacağını sözlerine ekledi.

İLK AŞAMA İÇİN 20 MİLYON DOLAR


Uçağın kavramsal tasarım aşaması 2 yıl sürecek. Bu aşama için 20 milyon dolarlık bir kaynak ayrıldı. İlk aşamada Türk savaş uçağının hangi tür teknolojilerle donatılacağı ve kullanılacak komfigrasyonların neler olabileceği değerlendirilecek.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına yetiştirilmesi planlanan ilk Türk savaş uçağı F-4 ile F-16'ların en eski modelinin yerini alacak. Avcı tipinde tasarlanacak uçak havadan havaya muharebe ve önleme görevlerinde yer alacak. Uçağın Türk Hava Kuvetleri’nin 2020'li yıllarda JSF yani yeni nesil savaş uçakları ile birlikte ana omurgasını oluşturacak. Üretilecek uçağın eğitim amaçlı olarak da kullanılması planlanıyor.

ilgili video:
  

ilkay Meşeli Hakkında