Karşılaşmalar

Yine cuma akşamı bir oyuna gidecek iken  , devlet tiyatrosundan oyun iptali=). Nedendir bilmiyorum ama ne zaman cuma gününe bilet almaya kalksam , DT her seferinde teknik bir arıza çıkatıyor ve oyunu iptal ediyor. Bu sefer cuma gecesi için "Pir Sultan Aptal" adlı oyuna bilet almışken , perşembe günü DT'den teknik bir arızadan dolayı oyunun iptal edildiğini , Pir Sultan Abtal yerinde Bursa devlet tiyatrosundan Karşılaşmlar adlı oyunun sergileneceğini öğrendim.

Açıkçası yine bir süpriz ile karşılaşmıştım ve a rtık yapacak bir şey yoktu. Kaderde Karşılaşmalar oyununu izlemek varsa ,izliyecektik=).

Karşılaşmalar oyunun içeriğinde biraz bahsetmek gerekirse:

Yazan: H. Can Utku
Yöneten: Neriman Uğur
Dekor Tasarım: Suar Şeylan
Giysi Tasarım: Yeşim Türkgeldi
Işık Tasarım: Ali Karaman

Asistan: Z.A. Sinan Demir
Sahne Amiri: Ferit Özer
Kondüvit: Ferit Özer
Işık Kumanda: Musatafa Yıldırım
Suflöz: Dilek Çolak

Rol Dağılımı:

Serap Uluyol Karanfilci, Kamil Korunan, Nazan Kesal, Z.A. Sinan Demir, Sitare Tuna, Bora Özkula

Konu:
Oyun; 20'li, 40'lı ve 60'lı yaşlardaki üç çiftin karşılaşma öykülerini konu alıyor. Bir kadın ve bir erkek oyuncu, farklı yaş kuşaklarından üç kadın ve üç erkeği sırayla sahneye taşıyarak, kadın-erkek ilişkilerinde beklentilerde, yaşamı algılayış biçimlerinde ve ulaşılmak istenen amaçlardaki farklılıklardan doğan bir yönüyle komik, bir yanıyla trajik durumları buruk bir komediye dönüştürüyorlar.Özellikle 40 ve 20li yaşlar ile ilgili bölümler çok eğlendiriyor .

Nazan Kesal oyuncukları ile ön plana çıkıyor .40lı yaşlarda önce çekingen sonradan , sonradan açılan bir kadını canlandıran Nazan Kesal, duygular arası geçişi mukemmel bir şekilde canlandırıyor .

Oyunun ana fikri

Umutlarımızın peşinden koşarken hayatı ve kendimizi ıskalamamak gerek.

 

Karşılaşmalar,minikler ile gidilmemesi gereken oyunlardan =). Bazı sahnelerde 15 yaş altının duymaması gereken sözler ve benzetmeler yapılabiliyor . Bu nedenle çocukların etkilenmemesi için buna dikkat etmek gerekli.

 

 

 

ilkay Meşeli Hakkında