Tehlikeli İlişkiler

İstanbul Şehir Tiyatroları altında, geçen hafta  Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahneside Tehlikeli ilişkiler isimli oyun  sergilendi. Geçen hafta fırsat bu fırsat diyip , yenilenen Muhsin Ertuğrul sahnesinde  oyunu izleme imkanı buldum .İyikide izleme imkanı bulmuşum , çünkü oyun gerek dekoru ve kıyafetleri ile gerekse oyunculuklar ile mükemmeldi. Oyunun dekoru konusunda ilk önce bir anlam çıkartamazken , sonradan yapılan dekorun , aktarılmak istenen ortamı en iyi yansıtacak olan şey olarak tasarlandığını fark ettim .Numen/Sven Jonke 'i tebrik etmek gerek gerçi zaten kendisi bu tasarımı yüzünden 2011 yılı Afife Jale ödüllerine aday gösterilmiş.

Oyun hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Kadro :

Yazan: Choderlos de Laclos
Uyarlayan: Christopher Hampton
Yöneten: Aleksandar Popovski
Çeviren: Aziz Çalışlar
Dramaturg: Jelena Mijovic
Sahne Tasarımı: Numen/Sven Jonke
Kostüm Tasarımı: Angelina Atlagic
Müzik: Kiril Dzajkovski
Işık Tasarımı: Özcan Çelik
Efekt Tasarımı: Ersin Aşar
Koreografi: Handan Ergiydiren

Oyuncular
Şebnem Köstem
Esra Ronabar
Ece Özdikici
Levent Üzümcü
Tomris İncer
Selin İşcan
İrem Arslan Aydın
Cemal Ahhan Şener

Oyun Hakkında :
Choderlos de Laclos tarafından, 18. yüzyıl sonlarında yazılan “Tehlikeli İlişkiler”, dönemin Fransız aristokrasisine dair eleştiri sunuyor. Tutkulu bir aşk hikâyesi ekseninde ikiyüzlü cemiyetin tüm değerlerden yoksun, yıkıcı görüntüsü çiziliyor.

 

Ben ,bu oyunla Levent Üzümcüyü ilk defa tiyatro sahnesinde izleme imkanı buldum . Daha öncesinde Abim isimli sinema filminde ve Avrupa yakasında seyretmiştim. . Bu oyuna gitme amaçlarımdan bir taneside kendisinin tiyatro sahnesinde nasıl bir oyuncuk çıkardığını görmekti. Kendisi en az TV ve sinemada çıkarıdığı oyunculuk kadar iyi ve profesyonel bir oyun izleme imkanı sunuyor .Oyun ilginizi çekmez ise bile Levent Üzümcüyü izlemek için oyuna gidebilirisiniz.

Oyuna gitmeniz için, sebep olan bir diğer oyuncuda Şebnem Köstem diyebilirm .Şebnem Köstem oyunculuğu ile size kötü kadın karakterini, en iyi şekilde yansıtıyor. Şebnem Köstemi bu oyunla ilk defa izledim ve bu oyunculuğu ile bize daha bir çok oyunu izlemek için sebap olacak galiba.

Afife Jale Ödillerinde 4 dalda aday gösterilen bu oyunu kaçırmamanız gerekiyor . 2011 sezonuda izlediğim en iyi oyunlardan biri diyebileceğiniz bu oyun,akıllarda kalacak türden.

iyi seyirler.

ilkay Meşeli Hakkında