Lüküs Hayat

İstanbul şehir tiyatrolarının sezon sonuda yaza özel olarak , harbiye açık hava tiyatrosunda gerçekleştirdiği organizasyon sayesinde geçen hafta içerisinde Lüküs Hayat oyunu izleme imkanı buldum .  Bu organizasyonu geçekleştiren herkese teşekkürediyorum .

LÜKÜS HAYAT
Yazan : EKREM REŞİT REY
Yöneten : Haldun DORMEN
Koreografi : SELÇUK BORAK
Müzik : CEMAL REŞİT REY
Sahne Tasarımı : Nigün GÜRKAN
Kostüm Tasarımı : Canan GÖKNİL
Yönetmen Yardımcısı : SAVAŞ BARUTÇU
Süre : 3 SAAT 50 DK. 3 PERDE
OYUNCULAR
ALİ KARAGÖZ, AYŞEGÜL İŞSEVER, BESTEM TÜREN, CEM MELİH KARAKAYA, ÇAĞLAR POLAT, DENİZ EVRENOL, DERYA KURTULUŞ, DOĞAN ŞİRİN, ESRA EDE, HÜLYA ARSLAN, İBRAHİM ŞİRİN, İLHAN KILIMCI , MERVE KELEŞ, MÜNIR KUTLUĞ , NAGEHAN ERBAŞI, NUR SAÇBÜKER, SAVAŞ BARUTÇU, ŞENAY SAÇBÜKER, TOLGA COŞKUN, TUĞRUL ARSEVER, UĞUR ARDA AYDIN, YILMAZ ARDA ALPKIRAY, ZIHNI GÖKTAY , ZÜMRÜT ERKIN

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşırken, bu durumun değişmezlerini 25 yıldır sahnede diri tutuyor. Oyunda küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini bir kıyafet balosunun ortasında bulurlar. Aslında bu ikilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur.

Oyun çok eski bir oyun bu nedenle , bizi güldürmez diye düşünenler olabilir . Fakat oyuna gittiğinizde , oyunun içeriği devamlı güncellendiğinden bu düşünce ilk birkaç dakikadan sonra yıkılıyor. Oyunda siyasetten , dizilere, ekonomiye  her türlü konu güncel olarak ele alınıyor=).

Zihni Göktayın muhteşem oyunuculuğu ile Rıza karakteri bizi epey güdürdü=),  özellikle şu replik =);

efendim faust'u okudunuz mu?
- neee??? kiiim?
- faust... göte  yazmış
- neden kağıt bulamamış mı?

aklıma geldikçe gülmeye devam ediyorum =), Zihni Göktay bu oyunu bırakmadan önce mutlaka bu oyunu izlemeye gidin , yılların verdiği tecrübe ve yetenekle  ,  sizi büyüleyecek =).

Oyunun kadrolaşmış oyuncularından olan , Suna Pekuysal ile bu oyunu izlemek nasip olmadı, eminim kendisini bu oyunda izlemiş  olsaydım , çok çok çok farklı olacaktı. Kendini rahmet ile anıyorum .

 

 

 

 

ilkay Meşeli Hakkında