Sezuan’ın İyi İnsanı

Türkiye'de daha önce bir çok özel ve devlet tiyatrosu tarafından sergilenen oyunu ,geçtiğimiz cumartesi günü ,2012 yılı içerinde İstanbul Devlet tiyatrosu ile Cevahir sahnesinde izleme imkanı buldum.

 İyi ki izlemişim dediğim ve oyuncuların performansına hayran kaldığım nadir oyunlardan serisine  Sezuan'ın İyi İnsanı  oyunu ile bir ekleme daha yapabilirim. Eminim ki bu seneki ödüllerin çoğuna ya aday gösterilecek veya alacak olan bu oyun, kaçırılmaması gerekenler arasında. Özellikle Zeynep Ekin Önerin performansı oyuna damgasını vurmuş durumda , 3 saat süren oyunda gösterilen bu performans ayakta alkışlanacak cinsten.

Oyunu içeriği  ve oyuncular

Bertolt Brecht'in başyapıtlarından biri olan "Sezuan'ın İyi İnsanı'nda kapitalist sömürü düzeninde iyi kötü, ezen ezilen çelişkileri sorgulanır. Hem iyi insan olup hem de insanca yaşamak olanaklı mıdır? İyi insan orospu Shen Te, yeryüzüne inmiş Tanrıları bir gece evinde ağırlar.Bu iyiliği karşılığında ve iyi kalabilmesi için kendisine verilen parayla küçük bir tütüncü dükkanı açar. Ne var ki Shen Te'nin iyi insan olma çabası her açıdan sömürülmeye açıktır. Ayakta kalabilmek için bu kez katı yürekli, kötücül amcaoğlu kişiliğine sığınır. Bu dönüşüm ona insanları sömürmekten başka yol bırakmaz.İnsanca yaşama hakkının tanınmadığı bu çarpık düzende Shen Te,iyi insan olup ayakta kalmayı başarabilecek midir?

Yazan : BERTOLT BRECHT | Çeviren : ADALET CİMCOZ

YÖNETMEN

YÜCEL ERTEN - ŞAFAK ERUYAR

YÖNETMEN YARDIMCILARI

 BURAK ŞENTÜRK-AYLİN GÜRSOY

ASİSTAN

ECE KARAAĞAÇ

OYUNCULAR

 ZEYNEP EKİN ÖNER,REHA ÖZCAN,İLKAY AKDAĞLI,ZEYNEP ERKEKLİ,ZÜHTÜ ERKAN,UĞUR HAKAN GÜNERİ,AHENK DEMİR,SEVAL GÖKÇE,HANİFE ŞAHİN,CENGİZ BAYKAL,MEHLİKA BALKAN,HAKAN ŞAHİN,AYLİN GÜRSOY,YILDIRIM GÜCÜK

ilkay Meşeli Hakkında