Güvenlik Katsayisi

Güvenlik katsayisi veya emniyet katsayısi olarak bilinen durumu sistemimizin maruz kaldığı yüklerin daha kaç kat fazlasını taşıyabilir diye yorumlayabiliriz. Diğer bir değişle güvenlik katsayısini çalışma koşullarına göre sistemin dayanım miktarı olarakta tanımlayabilir. Çoğu sistemin çalışma koşullarının değikenliğine göre veya canlı hayatının tehtit etmesi göz önünde bulundurularak çeşitli güvenlik katsayılarında üretimleri yapılamaktadır.Bu güvenlik katsayısı ağırlığın önemli olduğu bir tasarımda örneğin 2 ilken , can güvenliğinin ön planda olduğu asansör gibi sistemlerde 10- 15 mertebelerindedir.

Güvenlik katsayısının nasıl hesaplanğından bahsetmek gerekirse:

Güvenlik Kaysayısını çeşitli şekillerde hesaplandığından bahsetmiştik, fakat genel olarak güvenlik katsayısının formulünü verirsek:

yani seçtiğimiz malzemenin limit stress değerinin , parça üzerinde çıkan maksimum gerilmeye bölünmesi şeklinde ifade edebilirz. Burda alınacak limit değer ve maksimum değer sistemin yapısına ve istenen değerlere göre farklılık gösterebilir. Yani Limit stress olarak akma ve kopma ultimate gerilem değerleri alnabilir veya özel belirlenmiş bir değer limit değer olabilir. Makimum değer ise formülde von mises olarak söylenmiş ama  von mises gerilmesinin ne olduğunu daha önceden bir makalede bahsettiğim gibi her yapıda kullanamıyorduk. Bu nedenle sistemize uygun , yani sistemdeki gerilemeyi en iyi hangi gerilme tipi ifade ediyorsa ona göre maksimum değeri belirlemeyiz. Bunların dışında eğer bizde özel bir katsayı isteniyorsa , istenilen duruma göre hesaplama yapmamız gerekir.

Bundan sonraki yazımda solidworks içerisinde güvenlik katsayısını kullanarak nasıl görseller alıyoruz ondan bahsedeceğim , Takipte kalın!!!!=)

iyi çalışmalar...

ilkay Meşeli Hakkında