Son kulvar-Yüksek Lisans Tezi

Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi yada  sitede yayınlanan bir çok yazıdan anlaşıldığı gibi =) İstanbul Teknik Üniversitesi , Sistem Dinamiği ve Kontrol Anabilim dalında yüksek lisans yapıyorum ve bu dönemle birlikte artık yüksek lisans son virajına girmiş bulunuyorum. Girdiğim bu son virajdan çıkmak en büyük arzum , çünkü çift anadal yaptığım hayat okuluna artık ağırlık vermenin zamanın geldiğinin ve geçtiğini düşünüyorum =).

Geçtiğimiz hafta içerisinde , son kulvara girmemle birlikte artık yüksek lisans tezi alma ve konu belirleme vakti gelmişti. Bu nedenle geçtiğimiz dönem kendisinden yapay zeka dersini aldığım Prof. Dr. Şeniz Ertuğrul ile konuşmam ardından yüksek lisans tezine başlamış bulunmaktayım .Kendisi ile çalışmaktan büyük onur duyuyorum umarım , başlamış olduğum tezi başarı ile bitirir ve umduğumuz sonuçla karşılaşırız.

Yüksek lisans tez konumun ne olduğuna gelice, hazırl olun 😛 . Prof.Dr.Şeniz Ertugrul ile birlikte "İnsansı Robot Tasarımı" projesine başlamış  bulunmaktayız . İtü içersinde daha önce Yrd. Doç. Dr. Zeki Bayraktar ve ekibi insansı robot projesi kapsamına yürüme dinamiği çalışmış ve başarılı sonuçlar alınmıtı . Yrd. Doç.Dr. Pınar Poyraz Ekibi Baş kısımı üzerine çalışmalarına hala devam ediyorlar . Biz de kol  ve gövde üzerine çalışmalarda bulunacağız . Benim görevim  kol ve gövdenin tasarımı ve kontrolü olacak.  Bilgisayar üzerinde kuracağım benzetim  ile üretimden önce gerekli tasarım ve kontrol değişkenleri belirlenmiş olacak. Öğretim görevli arkadaşımız Gökçe Kor ise kolun üzerim ve deneyler üzerinde çalışacak .

Yapılacak kolun tasarımında  SMA (Smart Memory Alloy) yani şekil hafızalı malzemeler kullanılcak , önümüzdeki günlerde tez için yaptığım araştırmalarda  ve bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Şekil hafızalı malzemenin ne olduğunu anlamak için birkaç video paylaşmak istedim

embedded by Embedded Video

embedded by Embedded Video

 

ilkay Meşeli Hakkında