Solidworks Simulation Nod ve Eleman Gerilmeleri

Aldığımız sonuçlardaki gerilme dağılımlarının ne kadar doğru olduğu hep bir muammadır . (En azından yeni başlan biri için).Bu yazımda Solidworks simulation içersinde doğruluğun kontrolü için yapılan bir uygulamadan bahsedeceğim .

Yaptığımız analizlerde gerilme dağılımının düzgün gerçekleşip gerçekleşmediğinin kontrolünü yapmamız gerekir . Aksi taktirde düzgün oluşturulmamış bir mesh model yüzünden gerilme değerleri çıkması gerekenden çok çıkabilir.Diğer bir değişle bir gerilme yığılması ile karşılaşabiliriz.

Solidworks simulation içerisinde bu tip bir durumla karşılaşmamak için alınacak en güzel önlem , gerilme sonuçlarının nodlar ve elemanlar üzerinden ayrı ayrı okumak ve sonuçları karşılaştırmak.Neden bu şekilde bir karşılaştırma yapıyoruz sorusunun cevabını vermek gerekirse ;

Düzgün oluşturmamış bir mesh nedeni ile tek bir node üzerinde yüksek gerilme çıkmış olabilir. Eleman gerilmesi, elemanın sahil olduğu nodeların ortalaması şeklinde hesaplandığı için, eğer nodal gerilme ile elemansal gerilme arasında bir fark mevcutsa anlıyoruz ki sonuçlarda gerilme yığılması mevcut.

Bu durumu düzeltmek içinse yapmamız gereken ilgili bölgede mesh control uygulayarak (eleman boyutunu küçülterek) daha iyi bir mesh atıyoruz. Bu şekilde elemansal gerilme ile nodal gerilme değerlerinin her iyileştirmeden bir birine yaklaştığını göreceğiz. Bu yaklaşma %5 civarlarına geldiğinde daha fazla iyileştime yapmamıza gerek kalmıyacaktır. Bu seviyeler bizim için yeterlidir. (Daha fazlada iyileştirme yapılabilir fakat yapılan iyileştirme çözüm sürelerini artırabilir.)

Nodal ve elemansal gerilmeler içinse stess üzerine sağ tıkladığınızda , edit definition altında advange seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Zaten default ayar olarak nodal gerilmeler gösterilecektir.

ilgili video

embedded by Embedded Video

ilkay Meşeli Hakkında