II. Ulusal Nanoteknoloji Öğrenci Kongresi(Nanokon’12)

27-28 Eylül 2012 tarihlerinde YTÜ Rektörlüğü, Makine Fakültesi Dekanlığı, Makine Müh. Böl. Başkanlığı ve Makina Teknolojileri Kulübü iş birliği ile YTÜ Beşiktaş Yerleşkesi Oditoryum'unda yapıllacaktır.
Açıklama

Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimi olan nanoteknoloji hızla yaşamımıza girmektedir.

Önümüzdeki on yıl içinde nanoteknoloji sayesinde süper bilgisayarlara mikroskop altında bakılabilecek; insan vücudunda hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar yapılacak; insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek; kirliliği önleyen nano parçacıklar sayesinde fabrikalar çevreyi çok daha az kirletecektir. Ulusal güvenliği ilgilendiren yeni savunma sistemlerinin geliştirilmesi, haber alma / gizlilik konularına yönelik çok küçük boyutlarda aygıtların yapılması gibi konulara nano malzeme bilimi damgasını vuracaktır. Birim ağırlık başına şu andakinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler üretilebilecek ve bunların sonucu olarak insanın günlük yaşamında kullandığı tekstil gibi ürünler değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Ülkemizin bu teknolojide gelişmelerden geri kalmaması, izleyen yerine üreten olması adına; nanoteknoloji öncelikli alanlar içinde olmalıdır ve teknik altyapıya sahip üniversiteler, nanoteknolojik uygulamalara yatırım yapmak isteyen girişimci şirketlerle buluşturulmalıdır.Bu bağlamda üzerimize düşeni yaparak ülkemizdeki nanoteknoloji gelişmelerinden haberdar olunması, konunun öneminin farkına varılması, ülkemiz üniversitelerinin nanoteknolojiye katkısının arttırılması, ülkenin geleceğinin yani gençlerin gelecekteki planlara dair bilgi edinebilmesi amaçlarıyla bu kongre düzenlenmektedir.

Temel Bilgiler

Yıldız Teknik Üniversitesi, Beşiktaş Yerleşkesi, 34349 Istanbul, Turkey

27-28 Eylül 2012 Tarihlerinde II. Ulusal Nanoteknoloji Öğrenci Kongresi(Nanokon'12)

İletişim Bilgileri

İnternet Sitesi: http://www.nanokon.yildiz.edu.tr

ilkay Meşeli Hakkında