Ölüleri Gömün

Geçtiğimiz günlerde İstanbul devlet tiyatrosu tarafından  sergilenen  Ölüleri gömün isimli oyunu izleme şansı buldum . Oyunda ilk gözüme çarpan ve izlediğim diğer oyunlardan ayıran en büyük özelliği, sahne dekorları  izleyici etkilemesi ve sahneyi de oyunun bir parçası yapabilmesi.  Özellikle oyunun sonlarına doğru bu özellik tavan yapıyor.Sahne yapımında ve efektlerde emeği geçen herkesin eline sağlık.

Kalabalık bir kadroya sahip olan oyunda , birçok kişinin kurtlar vadisi adlı dizide İskender adlı kişiyi canlandıran Musa Uzunlar dikkat çekiyor . Oyunun oyunculuk açısından beni etkilediğinden pek söz edemem.Fakat burdan da kötü bir oyunculuk sergilendiğini çıkartmamak gerek =). Etkilenmedim sadece =).

Oyun hakkında bilgi vermek gerekirsen:

Kadro :
Yazan: Irwin Shaw
Çeviren: Coşkun Büktel
Yöneten: Şakir Gürzumar
Dekor Tasarımı: Behlüldane Tor
Giysi Tasarımı: Nalan Alaylı
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik ve Efektler: Cenk Taşkan
Hareket Düzeni: Alparslan Karaduman
Dramaturg: Selen Korad Birkiye
Yönetmen Yardımcıları: Ezgi Yentürk, Müge Taşpınar, Bengi Heval Öz

Sahne Amiri: Cem Kenar
Işık Kumanda: Akın Yılmaz
Kondüvit: Tankut Saraçoğlu
Aksesuar Sorumlusu: Tuncay Kuyaş

Rol Dağılımı:
Musa Uzunlar, Dündar Müftüoğlu, Civan Canova, Ömer Hüsnü Turat, Ali Fuat Çimen, Cengiz Daner, Ali Ersin Yenar, Erdal Bilingen, M. Alp Sunaoğlu, Ekrem Tuna Öztunç, Murat Barış Kavrukkoca, Serhan Süsler, Cenk Demirel, Can Baykan, Burak Altay, Yasemin Atasu, Belir Yarar Altay, Gözde Okur, Fulya Ceylan Aksütlü, Duygu Eren Tosya, Berrin Arısoy Akhasanoğlu, Ediz Baysal, Alper Saylık, Can Güvenç, Gökhan Türkal, Bengi Heval Öz, Ebru Kaymakçı, Seda Çavdar, Cansu Dağdelen, Yasemin Yalçınkaya, Ahmet Taşdemir, Birol Engeler, Burak Yıldız, Mehmet Onur Büyüktopçu, Serkan Özcan, Alper Saylık, Fatih Koşkan, Alparslan Ataman, Çağrı Aslan, Gökhan Türkal, Can Güvenç

Oyun Hakkında :
Dünyanın her tarafında sürüp giden savaşların birinde vurulan askerler mezarlarından kalksalar ve savaşı durdurmaya kalksalar neler olur? Ordu, hükümet, silah tüccarları, politikacılar, iş adamları, din adamları nasıl tepki verir? Ya kocalarını, sevgililerini, babalarını ve oğullarını kaybedenler? Gerçekten savaşsız bir dünyayı istiyor muyuz? 

ilkay Meşeli Hakkında