İstanbul Efendisi

İstanbul'un ne güzel sahnelerinden biri olan Harbiye açık hava sahnesinde , İstanbul Şehir tiyatroları tarafından organize edilen "Müzikal Geceler" adlı tiyatro dolu günlerde sergilenen 3 oyuna katılma imkanı buldum . Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok çok teşekkürler. Yazında başında daha tatil kullanmamış benim gibi insanlar için , bir an an olsun iş stresinden uzaklaşmamızı sağlayan güzel bir organizasyondu. Bir daha ki seneyi iple çekiyorum diyebilirim.

Organizasyon kapsamında  izlediğim ilk İstanbul Efendisi oldu . İyi mi oldu kötü mü oldu bilemiyeceğim =). Oyun gerçekten gerek oyunculuklar , gerekse içeriği ile izlediğim en iyi oyunlardan biriydi. Hatta bu sene devlet tiyatrosunda izlemiş olduğum At isimli oyunla eş değer , hatta bazı noktaları ile daha iyi diyebilirim.(Harbiye'de izlemiş olduğumu saymıyorum =)).

Oyunun içeriğinden bahsetmemiz gerekirse:

İSTANBUL EFENDİSİ

Yazan : MUSAHIPZADE CELÂL
Yöneten : ENGIN ALKAN
Dramaturgi : SİNEM ÖZLEK
Koreografi : SENEM OLUZ
Sahne Tasarımı : BARIŞ DİNÇEL
Işık Tasarımı : MURAT İŞÇİ
Kostüm Tasarımı : DUYGU TÜRKEKUL
Yönetmen Yardımcısı : ZAFER KIRŞAN, VOLKAN AYHAN, ASLI NİMET ALTAYLAR, SELİM CAN YALÇIN
Süre : 2 SAAT 45 DK. 2 PERDE
OYUNCULAR
BERNA ADIGÜZEL, CİHAN KURTARAN, ÇAĞLAR ÇORUMLU, ÇIĞDEM GÜREL, DERYA ÇETİNEL, EMRAH ÖZERTEM, ENGİN ALKAN, HAMİT ERENTÜRK, HÜSEYIN TUNCEL, MURAT ÜZEN, REYHAN KARASU, SELİN TÜRKMEN, SENEM OLUZ, SERKAN BACAK, SEVİL AKI, SEVİNÇ ERBULAK,TUĞRUL ARSEVER, ÜMİT DAŞDÖĞEN, VOLKAN AYHAN, ZAFER KIRŞAN

KONUSU
Kendine damat beğenen bir baba kızının başka birini sevdiğini öğrenirse ne yapar? Savletî Efendi, kızının gönlüne yön vermek için cinlere perilere bel bağlamıştır… Musahipzade Celâl, İstanbul Efendisi ile Osmanlı’nın Lale Devri’nden sonraki gündelik yaşantısını ve sosyal ilişkilerini hicvediyor.

Oyunculuklarda en çok Emrah Özertem'i beğendiğimi belirtebilirim.Oynadığı Savletî Efendinin oğlu rolu ile bazı sahnelerde insanın karnına ağrılar giriyor=). Dur dur dur repliği sizi epey güldürecek =)

Oyunun yanı sıra, oyun sonunda Susmuyoruz adlı , hükümentin şehir tiyatrolarına olan tutumunu eleştiren kampanyayı tüm izleyenler ve oyuncular ayakta alkışlayarak destekte bulundular . Sanatın siyası görüşten uzak yapılması gerektiğini inanan biri olarak , sonuna kadar desteklediğim bu kampanyanın , inatla yolundan ilerleyerek ,istediğin sonuçları elde edeceğine inanıyorum .

Bu ülke çok kukla oyunları seyretti ,yeni oyuncuların ve sahnelerin buna katılmaması için artık bu oyuna dur deme zamanın çoktan geldi .

Sus!muyoruz..

embedded by Embedded Video

 

 

ilkay Meşeli Hakkında