Solidworks Simulation 2013 Artımlı Mesh

Arkadaşlar merhaba,

2013 Solidworks beta versiyonu geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve size simulation hakkındaki yenilikler üzerine ilk yazımı paylaşacağım.

Solidworks Simulation içerisine 2013 ile birçok yenilik gelmiş durumda fakat benim ilgilimi çeken işimize çok yarıyacağını düşündüğüm bir özellik ile başlamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Solidworks içerisinde mesh atmak bazen çok zorlaşabiliyor , özellikle bazı büyük montajlarda , ufak geometriler nedeni ile her mesh işlemi saatler alabiliyor. Montajınızda mesh atamadığınız bazı parçalar nedeni ile her sefesinde en baştan mesh atmak zorunda kalıyorsunuz . Bu da bizim için büyük zaman kayıplarına neden oluyor tabikide .

2013 ile birlikte  bu zaman kayıplarını minimuma indiriyoruz . Artık mesh işlemlerini yaptığımızda , montaj üzerine çalışıyorsak , mesh atamadığımız parçalar üzerine sadece yoğunlaşa bileceğiz. Diğer bir değişle mesh işlemi yaptığımızda, eğer herhangi bir parçaya mesh atamazsak , mesh atılabilen parçalar üzerinde mesh kalacak . Atamadığımız parçalar üzerine  müdahale edip , ardından sadece o parçalara mesh atabilir olacağız. Tabi bu durumda tüm parçalara yeniden mesh attığımız için , bize çok zaman kazandıracaktır.

Mesh içermeyen gövdeler için, seçili gövdeleri sağ tıklayın ve Mesh Oluştur'u seçin.Mesh Kontrolü PropertyManager'ında mesh ayarlarını uygulayın. Başarısız mesh içeren gövdeler , etüt ağacında bir kırmızı mesh simgesi ile işaretlenirler .

Mesh içeren gövdeler için, seçili gövdeleri sağ tıklayın ve Yeniden Mesh Oluştur'u seçin.Yeni mesh kontrolü ayarları var olan meshin üzerine yazılır .Artımlı meshleme kirişler , kabuklar ve 2B basitleştirme etütlerinde kullanılamaz

ilkay Meşeli Hakkında