Simscape Kütüphaneleri

Matlab ve Simulink programlarını  gerek lisans sırasında ödevlerimizi ve yıl sonu projelerimizi yaparken , gerekse çalışma hayatında bir çok modellemeyi gerçekleştirirken kullanıyoruz. Bugün sizlere bu modellemeler sırasında kullanabileceğimiz , bir simulink modülünü anlatmaya çalışacağım.

Simulink altında simscape kütüphanesi ile fiziksel sistemlerin modellemesini gerçekleştirebiliyoruz. Peki bunu nasıl yapıyoruz derseniz , Simscape kütühanesi altında mekanik,elektirik,hidrolik,termal vb. fiziksel sistemler için kütüphaneler mevcut , bu kütüphanler yardımı ile kendi fiziksel sistemimizi kolayca modelleyebiliyor. Motor,pompa,diferansiyel,planet dişli,dc motor,lastik vb, bir çok hazır kompanent sayesinde hızlı bir şekilde projelerimizi halledebiliriz.

69967_wl_Simscape_fig2_wl

Eğer kütüphane altında kendi sisteminize ait bir  komponenti bulamazsanız , simscape'in kendine özgü formatını kullanarak , kendi kütüphanesini oluşturabiliriz. Object-oriented bir dil yapısına sahip olan simscape dili ile, sistemlerinizi  yani fiziksel sistemin sahip olduğu diferansiyel denklemleri bu dilde yazabilir ve her hangi bir projede bu oluşturduğunuz  komponenti kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili 2 örneği aşağıda bulabilirsiniz.

 

Simscape dili; Elektronik örnek

 

Simscape dili; Hidrolik örnek

69968_wl_Simscape_fig3_wl

 

Peki fiziksel sistemleri simulink altında modellememiz bize ne gibi bir fayda sağlayacak demeniz en doğal hakkınız=). Sistemi simulink altında modellerseniz eğer matlab ve simulinkin diğer modüllerini de  sistemiz ile hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin kaptığınız hidrolik bir sisteme kontrolcü tasarlayabilir ve hidrolik üzerinde pozisyon kontrolü yapabiliriz.

Önümüzdeki günlerde simscape alt kütüphaneleri hakkında da yazı yazmaya çalışacağım, Simscape kütüphanelerini daha iyi anlayabilmek için alttaki videoları izleyebilirniz.

Simscape modelleme Web semineri

 

ilkay Meşeli Hakkında