Yerli Tank Altay Test Sürüşünde

Türkiye'nin geliştirmekte olduğu yeni nesil ilk ana muharebe tankı Altay'ın ilk iki prototipi geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve basında da yer bulmuştu. Görünüm olarak ufak tefek değişiklikler olsa da tankın nihai görünümünün, prototipteki ile neredeyse aynı olacağı belirtiliyor.

Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak, Koç Holding şirketi olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmişti. TSK için zırhlı araçlar üreten ve Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi Otokar'ın bu alanda belli bir tecrübesi bulunuyor. Otokar bu projede 100'e yakın alt yüklenici ile beraber çalışıyor. Projeyi tamamlamak için 260'ı Otokar bünyesidne olmak üzere toplam 550 kişi çalışıyor.

Yaklaşık olarak 500 milyon dolar bütçeyle hayata geçirilen Milli Tank projesinin detaylı tasarım gelişme aşaması devam ediyor ve geliştirilmiş iki prototip daha üretildikten sonra 2015 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Milli tankın silah sistemleri, Fırtına ve Panter obüslerinin silah sistemlerini de üreten Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nda yapılıyor.

İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almış olan Milli Tank Altay'ın test sürüşlerine ait aşağıdaki video ile tankın manevra kabiliyeti ve hızı hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Tankın tasarımı oldukça modern. Artık bu aşamadan sonra merak edilen, tankın silah sistemlerinin ve zırhının gücü. Tankın özellikle zırhının çok iyi olacağı belirtiliyor.

 

embedded by Embedded Video

ilkay Meşeli Hakkında