Msc Adams 2013

MSC Software ailesinin önemli üyelerinden MSC Adams yazılımı 2013 veriyonu ile karşımızda . Özellikle yeni getirdiği modüller ile otomotiv ve makine simülasyonlarda maksimum hıza çıkmayı amaçlayan bir yeni sürüm ile karşı karşıyayız.

29 ocak tarihinde yapılan yeni sürüm tanıtımında özellikle otomotive yönelik gelen yeni özelliklerle öne çıkan yazılıım yeniliklerinden kısaca baksetmeye çalışalım.

Daha Hızlı simülasyonlar ;

Özellikle titreşim verisi gibi içresinde bolca gürültü taşıyan verilerin kullanılması , simülasyonların gerçekleştirilmesini aşırı uzatabiliyordu.  2013 ile birlikte gelen Adaptive interpolasyon yöntemi ile artık simülasyonları bu tip  verilerde  4 kata kadar hızlandıra bilme şansına sahibiz.

Bildiğiniz gibi 2012 yılında çıkan Adams Machinery modülü içerisinde 2013 versiyonu ile birlikte yeni kütüphaneler bulabileceğiz. Yeni rulman kütüphanesi bu konuda  öne çıkıyor.Piyasanın 8 önce gelen rulman üreticinden alınan datalardan oluşturulmuş olan kütüphanesi bizi epey hızlandıracağa benziyor. Bu modül hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için , ilgili yazılı okuyabilirsiniz.

Adams Machinery

Adams View arayüzü bildiğiniz gibi 2012 ile bilikte değişmiş ve daha kullanıcı seven bir arayüze kavuşmuştu. 2013 ile birlikte bu arayüz artık kişiselleştirilebiliyor . 2013 ile birlikte artık kendi ara yüzümüzü oluşturup , bu arayüzü bilgisayardan bilgisayara taşıyıp işlerimizi hızlandırabiliyoruz.

Adams Car yenilikleri  ise özellikle hafif ve ağır ticari araç üreticilerini sevindirecek yenilikler mevcut. Ticari araçlarda çokça kullanılan yaprak yay modelini artık Adams Car içerisinde rahatlıkla hazır kütüphaneler yardımı ile modelleyeceğiz. Gelen yaprak yay modeli ile ile tasarımcıların işi epey kolaylaştıracağa benziyor.

Aktarım organları modellemesinde ise tasarımcılar otomatik, manuel, CVT ve çift taraflı kavrama gibi hazır kütüphaneler bulabilecekler.

Lastik modellemesinde kullanılan Adams/tire modülünü tutunma simülasyonlarında 15 Hz'e kadar kullanabiliyorduk. 2013 ile birlikte kayış dinamiği seçeneği ile bu özellikle 70hz'e kadar çıkarılmış durumda. Böylelikle yapılan modellemeler daha kapsamlı simülasyonlara imkan sağlayacaktır.

2013 bize çok daha geniş ve kapsamlı multibody simulasyonları yapmamızı sağlayacak imkanlar vermektedir. Bu programları umarım en doğru ve ülkemizinde menfaatinde en verimli bir şekilde kullanır ve kullanılmasına aracı oluruz.

iyi günler...

2013 Web Semineri

ilkay Meşeli Hakkında