MSC Software Türkiye Konferansı 2013

Geçtiğimiz ay içerisinde Istanbul'da yapılmış olan MSC Software Türkiye konferansına katılma imkanı buldum . Bu konferansta kullanıcılar ve yeni versiyonlar hakkında birçok konferansa katılıp, yapılan projeler ve yeni versiyonlar ile yapılabilecekler hakkında fikir yürütebildik. Konferansın yapımında emeği bulunun herkese  teşekkürü borç bilirim.

Konferansta dediğim gibi birçok sunum yapıldı. Bu sunumlarda yeni sürümlere ait birçok özellik gördük ayrıca MSC Software şirketinin 50. yılı olması nedeni ile yine şirket ile bilgi bazı bilgileri içeren sunumlar mevcuttu. Bu sunumlar arasında beni en çok heyecanlandıran , MSC Software şirketinin CEO'su olan Dominic Gallello tarafından yapılan ve piyasada bulunan sonlu elemanlar programlarını bir adım öteye taşıyacak olan  Predator projesi idi.

msc_software_new_project

Predator projesi Msc software şirketini sonlu elemanlar analizleri için hazırlamış olduğu yeni preprocessor programı diyebiliriz. Bu program ile  kullanıcıların minimum öğrenme süresinde, maksimum verimde sonlu elemanlar analiz için model hazırla bileceğini iddia etmekte. Programın özellikle kullanıcı problemleri tabanlı olarak geliştirilmesi bu iddianın doğrulunu onaylar düzeyde . Ayrıca sunum sırasında gösterilen bir kaç örnek ve videolarda gerçekten işlerimizin kolaylaşacağını göstermekte.

Program arayüzü 21. yüzyıla yakışır bir şekilde geliştirilmiş. Bu programın arayüzünü yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Photoshopa benzetmemek elde değil. Photoshop kadar havalı ve sunduğu ekran görselleri ile bir o kadarda kaliteli bir sunacağa benziyor.

Şirket sunumlarından sonra , kullanıcılar tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Bu sunumlar araç dinamiği , sonlu elemanlar , yorulma vb. konularda idi. Bu seneki konferansta dikkatimi çeken en büyük unsur araç dinamiği üzerine birçok çalışmanın  yapılmış olması idi. Bazıları testler ile onaylanmış ve olgunlaşmış çalışmalar , bazılar ise başlangıç aşamasında olan çalışmalar idi. Araç dinamiği üzerine çalışmaların yapılıyor olması beni sevindirdi.Yerli araç üzerine bu kadar konuşuluyorken ülkemin bu konu üzerine çalışması güzel bir şey. 2015 yılında yapılacak olan konferansta , yeni başlayan çalışmaların da sonuçları hakkında bol bol sunumlar göreceğimizden eminim.

Konferansta emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi iletiyorum . Dominic Gallello tarafından yapılan sunumları ve kullanıcılar tarafından yapılan sunumları izlemek gayet keyifli ve ufuk açıcıydı. Dileğim bu tip konferansların her sene yapılacak şekilde ülkemden çalışamalar çıkması.

iyi günler

ilkay Meşeli Hakkında