Solidworks Simulation 2014

Solidworks simulation ile ilgili geçmişte birçok yazı yazdım.  Yazılarımın bu konuyla ilgili olmasının temel nedeni çalışma alanımda bu konu üzerine olduğu içindi. İş değiştirmemden sonra açıkçası ilk defa Solidworks Simulation'a acaba ne oldu diye merak ettim=). Bu merakımı da yeni çıkan 2014 yılı yenilikleri ile gidermeye çalıştım. Gelin beraber 2014 yılı solidworks simulation da bizi neler bekliyor beraber görelim.

Bence en büyük yeniliklerden biri Direct Sparse Solverın yenilenmesi. Statik ve nonlineer olarak modellenen büyük sistemlerin yeni çözücü ile çok daha hızlı çözülebileceği iddaa ediliyor. Özellikle solverın çok çekirdekli olarak çalışması bunu kanıtlayan özelliklerden bir tanesi. Ayrıca analizleri genel olarak yavaşlatan no penetration kontak modellemelerinde %30'a varan performans iyileştirilmeleri yapıldığı belirtilmektedir.

Aldığımız aynı modele ait simülasyon sonuçlarını karşılaştırmalarını yaparken artık 2 simülasyon sonucu ile sınırlı kalmayacağız . Bu sayısı 4'e çıkarmış durumdalar.

Yine işimizi çok kolaylaştıracak bir özellikte kontak görselleştirilmesi seçeneği 2014 ile kullanıma sunulmuş durumda. Bu özellik sayesinde tanımlamış olduğumuz tüm kontaklar, model üzerinde renklendirilerek önümüze serilmiş olacak. Bizde bu renklendirilmiş modeli izleyerek yanlış tanımlanmış olanları rahatlıkla seçebileceğiz.

embedded by Embedded Video

Tasarımımızda kullandığımız malzemeler ile ilgili dayanım özelliklerinin bulmak için artık daha az çaba sarf edece benziyoruz. Çünkü solidwork malzeme portalı sayesinde kullandığımız malzemelerin dayanım özellikleri artık elimizin altında olacak.

embedded by Embedded Video

Solidworks simulationda civata ve pim bağlantılarını oluşturmak en çok zaman alan işlemlerden biridir.  2014 versiyonu ile birlikte  civata tanımları daha önceden toolbox ile oluşturulmuş ise solidworks simulation ortamında bu bağlantılar otomatik olarak tanınacaktır.

embedded by Embedded Video

2014 yılı için Solidworks simulation başlığı altında kullanıcının işini kolaylaştıracak bir çok yenilik gelmişe benziyor. Önümüzdeki günlerde fırsat buldukça bu yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım.

iyi günler.

ilkay Meşeli Hakkında