Solidworks Simulation 2015 Yenilikler

Bu sıralar kullandığımız yazılımların en son versiyonları üzerine yazılar yazıp duruyorum=). Bu durumdan şikayetçi olabilirsiniz fakat günceli takip etmenin ne kadar önemli olduğunu benim gibi sizinde bildiğinizden eminim. Ama size şu konuda söz verebilirim ki, bu yazımdan sonra  yenilik yazılarına bir süreliğine ara vereceğimden emin olabilirsiniz.=)

Solidworks'ü 2006 yılından beri kullanıyorum.  2009 yılından beri de Solidworks Simulation ile haşir neşir olmuş durumdayım. Her ne kadar , şu an çalıştığım işte aktif olarak SS kullanmasam da, yıllarca kullanmam nedeni ile yeni versiyonu çıktığında incelemeden geçemiyorum.

Solidworks 2015 ile birlikte karşımıza çıkacak olan yeniliklerden bugün sizlere bahsedeceğim. Tabi bu yenilikler simülasyon kısımı ile ilgili olarak sınırlı kalacak. CAD kısmı ile ilgili yenilikleri bir çok yerde bulabileceğinizden eminim. Dilerseniz başlayalım;

1. Solidworks Flow- Döner Parçaların Modellenmesi

2015 ile birlikte akışkan analizleri yaparken döner parça bölgeleri Solidworks'e tanıtılarak , sliding mesh  modu ile meshlenmesi sağlanacaktır. Böylelikle artık flow analizinde dönen parçalara zamana bağlı hız tanımlaması yapılarak, analizler hareketli parçalar ile yapılabilecektir.Rotating Mesh

2. Yüzey Modelleme için Edge-to-Edge Bonding Kontak 

Yüzey modelleme yaptığımızda  artık yüzey meshlerin  kenarları arasında bonding kontak tanımlaması yapılabilecektir.

3. Sonradan Kontak Durumu

Analiz başlangıcında kontak durumunda olmayıp, analiz sırasında meydana gelen sehimlerden dolayı parçalar arasında yeni kontaklar oluşabilmektedir. Böyle bir durumda, kontak oluşan bölgeler arasında gerekli tanımı yapıp, tekrardan modeli koşturmamız gerekir. Bu, tasarımcı için çok büyük zaman kaybı oluşturmaktadır. Solidworks 2015'e gelen yeni bir özellikle , analiz sırasında kontak bölgeleri saptanıp, gerekli kontak tanımları otomatik olarak yapılmaktadır. "Self-Contact Options" olarak isimlendirilen bu yeni özellik, nonlineer analizlerde ve yüksek yer değiştirmeler için statik analiz yapıldığında kullanılabilecektir.

4. Yorulma ve Titreşim

Solidworks 2015 ile birlikte yaptığınız dizaynı , frekans alanında  yorulma açısından inceleyip, parça üzerinde meydana gelebilecek olan hasarları önceden tahmin edebileceksiniz.Örneğin testlerden elde ettiğimiz bir ivme datası ile çalışıp, frekans alanında ömür cevabını solidworks 2015 ile alabileceğiz.

5. Load Case Yöneticisi

eka1398385934320

Simulation içerisinde loadcase yöneticisi kullandığımız bir araçtı.  2015 ile birlikte yenilenen arayüzü ile karşımıza çıkacak olan bu araç, tanımlayacağımız birincil yükleme grupları ve alt yüklemeleri istediğimiz şekilde açıp kapatıp, tasarım üzerinden yapılacak olarak analizleri yönetebileceğiz.

6. CFD Model Hazırlama

Solidworks Flow ile bir akışkanlar analizi koşturduğumuz sırada, analizin bitmesini beklemek zorunda kalmadan başka bir analizin sonuçlarını inceleyebilir veya hazırlık işlemlerini  2015'te gerçekleştirebiliriz.

7. Leak  Tracking Algoritma Geliştirilmesi

Özellikle CFD analizlerinde boşlukları bulmamızda bize yardımcı olan Leak tracking aracı, algoritmalarında yapılan iyileştirmeler ile  2015 yılı versiyonunda daha hızlı bir şekilde boşluklarının bulunmasını sağlayacaktır.

8. Mesh Atamama Durumunun İncelenmesi

Mesh işleminin yapılamaması durumu, daha iyi görselleştirmeler ile 2015'te bize sunulacak. Böylelikle gerekli bölgeye müdahale etmek daha kolay olup, daha hızlı modeller hazırlayabileceğiz.

9. Nonlineer Analiz -Sonuçlar

Nonlinner analizler, sonuç alınması çok zor olan bir analiz türüdür. Model hazırlanırken yapılacak  yanlışlıklar, sonuçların alınmasında saatlerce kayıplara neden olabilir. 2015 versiyonu ile birlikte nonlineer analiz için run tuşuna bastıktan sonra sonuçları alıncaya kadar ki bölümü an ve an izleyerek, modelimize erken müdahalelerde bulunup zamandan tasarruf edebileceğiz. Kısacası nonlineer analiz için solver çalışırken sonuçları görebilme imkanına 2015 ile birlikte sahibiz.

10. Dairesel Simetrilik - Nonlineer Analiz

Parçanın dairesel simetrilik özelliği kullanılarak, Solidworks simulation içerisinde daha az elemanla model hazırlayıp, daha kısa sürelerde analiz sonuçları alıp, bunları tam geometri olarak inceleyebiliyoruz. 2015 yılında bu özelliğe sahip olan bir parçayı aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi nonlineer analiz modülünü kullanırken de dairesel olarak simetrik modelleyip, sonuçlarını inceleyebileceğiz.
Cyclic Symmetry

ilkay Meşeli Hakkında